15 Temmuz hain darbe girişiminin 2'nci yıldönümünde tüm Türkiye'de olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kaymakamlığımız  tarafından düzenlenen  “15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programına Kaymakam Cevat ÇELİK,Garnizon Komutanı V.Teğmen İhsan ALTINYURT, Belediye Başkanı M.Ünal ŞAHİN, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları,muhtarlar ile  çok sayıda vatandaşımız katıldı.
 
   15 Temmuz Şehitleri Anma,Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı kapsamında ;13 Temmuz Cuma günü İlçe Müftülüğü tarafından   şehitlerimiz için merkez Pazaryeri Camiinde öğle namazı öncesinde mevlid-i şerif  okunarak dualar yapıldı.15 Temmuz Pazar günü  İlçe Kaymakamımız ve beraberindeki protokol ile İlçemiz Cemaller  Köyünde mezarı bulunan Şehit  Bedrettin ŞAHİN’in kabri ziyaret edilerek dualar okundu.Ayvacık Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde saat 15.00de  İlçemiz Çarşı meydanında “15 Temmuz Temalı Fotoğraf Sergisi” açıldı. Saat 20.00 de tüm halkımızın katılımıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik yürüyüşü yapıldı.
 
     Atatürk Kültür parkında son bulan yürüyüşün ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu .Öğrenciler tarafından şiirler okundu.15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gece saat 00.13 de tüm camilerde Sela’lar okunarak Kur’an Tilaveti icra edilerek dualar okundu.